Jezioro w Skorzęcinie niknie w oczach. Mamy oficjalny komentarz!

Zainteresował Cię ten materiał? Udostępnij go na Facebooku!

Niedawno opublikowaliśmy zdjęcie, które ukazuje Jezioro Niedzięgiel w Skorzęcinie niknące w oczach (zobacz tutaj >>>). Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Postanowiliśmy to zweryfikować. Na nasze zapytanie prasowe odpowiedział Piotr Janowicz z Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie. Otrzymaną korespondencję przytaczamy poniżej.

--> Lubisz czytać nasze teksty? Dodaj nam energii do dalszego działania (KLIKNIJ TUTAJ)!

“Przyczynami obserwowanego w ostatnich latach spadku wody w Jeziorze Niedzięgiel, położonego na terenie Gminy Witkowo, oraz w pozostałych jeziorach Pojezierza Gnieźnieńskiego są przede wszystkim niewielkie opady deszczu i śniegu w Wielkopolsce. Niskie opady atmosferyczne lub ich brak powoduje, że stan wód gruntowych, jak i powierzchniowych z każdym rokiem obniża się.

Ponadto Jezioro Niedzięgiel nie jest zasilane przez żadną rzekę, a wyłącznie przez wody gruntowe i opadowe. Poziom lustra wody w jeziorze spada wraz ze zmniejszeniem się poziomu wód gruntowych, które wynika z braku opadów atmosferycznych.

Nie bez znaczenia dla spadku wody w jeziorach Pojezierza Gnieźnieńskiego jest także eksploatacja złóż węgla brunatnego przez Zespół Elektrowni PAK w Koninie.

W celu ratowania Jeziora Niedzięgiel i pozostałych jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego, w których poziom wód również spada, planowane było w pierwszej kolejności bezpośrednie zasilenie ich wodą z położonego kilkanaście kilometrów na wschód Kanału Ślesińskiego. Jednak ze względu na inną jakość wody z tego kanału (tzw. woda surowa) okazało się to niemożliwe. Metodą pośrednią, która może spowodować, że stan wód gruntowych unormuje się, a w rezultacie z jezior nie będzie ubywać woda, jest pompowanie wody przy użyciu zbiorników retencyjnych znajdujących się po pokopalnianych wyrobiskach odkrywek węgla brunatnego. Planowane jest w tym celu pompowanie wody ze zbiornika Jóźwin II do zbiornika Kazimierz Północ.

Tematem ubytku wód na Pojezierzu Gnieźnieńskim zajął się także Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich, na czele którego stanęła Pani Poseł Paulina Hennig-Kloska”

Ostatnia aktualizacja artykułu: 4 listopada 2022 o godz. 14:53:36


Powinniśmy zainteresować się jakimś tematem? Daj znać na redakcja@sportzpazurem.pl lub telefonicznie 696 188 438!

Koniecznie polub nas na Facebooku: