Co z możliwością wzmocnienia i finansami? Dyrektor Startu odpowiada!

Zainteresował Cię ten materiał? Udostępnij go na Facebooku!

Po przegranej ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk sytuacja Aforti Startu Gniezno w kontekście walki o utrzymanie stała się jeszcze trudniejsza. Po tym spotkaniu Mateusz Domański przepytał Radosława Majewskiego, dyrektora, członka zarządu i rzecznika prasowego Startu Gniezno.

TO NIC NIE KOSZTUJE. Dołącz do naszego kanału nadawczego na Facebooku i bądź na bieżąco >>> TUTAJ <<<

  • Jak zarząd Startu Gniezno zareagował na porażkę z Wybrzeżem Gdańsk?

Zarząd jest niezadowolony z postawy zawodników w meczu z Wybrzeżem Gdańsk. Każdy z naszych reprezentantów doskonale wiedział, jak ważny jest to dla nas mecz i o jaką stawkę jedziemy. Na pochwałę zasłużyli juniorzy – dorobki Marcela (5+1) i 4+1 Mikołaja dają powody do radości. I na tym koniec pozytywów z poniedziałku. Więcej oczekiwaliśmy po seniorach – defekty pozbawiły punktów Antonio Lindbaecka. Zawiódł Philip Hellstroem-Baengs. Po kontuzji Szymona Szlauderbacha nie wykorzystał danej mu szansy na pozycji U24.

  • Jak wyglądały przygotowania do tego spotkania? Czy zarząd jest zadowolony z prac wykonanych przez zawodników i trenera/menedżera?

Zawodnicy w sobotę trenowali na nawierzchni bardzo zbliżonej do tej, która była w poniedziałkowym meczu. W Gnieźnie obecni byli wszyscy, poza Antonio Lindbaeckiem, który swoją obecność usprawiedliwił u menedżera Tomasza Fajfera. Nie brakowało jazdy indywidualnej, a także startów spod taśmy. Wcześniej, przy okazji treningów szkółki, z możliwości do testów skorzystał m.in. nasz kapitan. Młodzież startowała w zawodach o DMPJ. Nie mamy powodów i podstaw do tego, aby negatywnie oceniać pracę menedżera, który po objęciu tej funkcji w trakcie sezonu stanął przed trudnym zadaniem. Tomek jest zaangażowany w przygotowanie toru, doradza w kwestiach sprzętowych swoim podopiecznym, analizuje występy zawodników w ligach zagranicznych. Finalnie o punkty walczą jednak zawodnicy i to oni są rozliczani z wyniku.

Jako zarząd sondowaliśmy rynek zawodników U24 – rozmawialiśmy z klubami z Gorzowa, Ostrowa i Leszna na temat wzmocnienia tej pozycji. Niestety, m.in. z powodu kolizji terminów poniedziałkowego meczu z ligą angielską nie udało się nikogo pozyskać. Na przeszkodzie nie stanęły kwestie finansowe. Do tego tematu wracamy w tym tygodniu. Czekamy na rozwój wydarzeń, nikt takich decyzji nie podejmuje natychmiast. Wypożyczenie do klubu z I ligi wiąże się dla takiego zawodnika z brakiem możliwości jazdy w Ekstralidze U24 i często ten argument jest decydujący.

  • Czy sposób przygotowania toru na mecz z Wybrzeżem został ustalony z zawodnikami, czy była to suwerenna decyzja trenera? Było widać, że najlepiej czuli się na nim m.in. Timo Lahti czy Adrian Gała.


Menedżer Tomasz Fajfer od początku pracy z drużyną zapowiedział, że będzie przygotowywał taką, a nie inną nawierzchnię. Na twardym torze trenowaliśmy już przed meczem z ROW Rybnik. W ten sposób uzyskujemy powtarzalność podczas meczu względem treningu. Wcześniej bywało z tym różnie, różne były zalecenia komisarzy toru, chociażby co do utrzymywania wilgotności pól startowych, co nie zawsze pozwalało przygotować taki sam tor, jak na przedmeczowym treningu. Proszę pamiętać, że nawierzchnia jest równa dla wszystkich. Winy za porażkę nie należy szukać w torze. Goście obierali właściwe ścieżki, my popełnialiśmy błędy, w kilku wyścigach dając się wyprzedzić na trasie. Takie rzeczy nie powinny się zdarzać w meczu na domowym torze.

  • Jaki jest pomysł zarządu i sztabu szkoleniowego na utrzymanie pierwszej ligi w Gnieźnie? Czy istnieje może koncepcja zakładająca większe wsparcie dla Ernesta Kozy, którego punktów brakuje najbardziej? 

Ernest już wcześniej dostał propozycje skorzystania z innego silnika, od Finna Rune Jensena. Na jednostkach tego tunera jeździ Oskar, Antonio czy nasi młodzieżowcy. Zawsze jednak starał się sam znaleźć rozwiązanie swojego problemu. W meczu z ROW Rybnik na pożyczonym silniku było już nieco lepiej. Niestety, silnik trzeba było oddać przed wyjazdem do Niemiec. Przed Gdańskiem pozmieniał coś w tym sprzęcie, który ma i – jak pokazał mecz – nie przyniosło to większych zmian. Dziś (środa – dop. red.) rozmawialiśmy na temat kolejnej możliwości pomocy ze strony klubu, aby w najbliższych meczach było lepiej.

Nie zostawiamy Ernesta samego z tym problem. Ponadto, jak wspominałem przy okazji wcześniejszego pytania, ponownie szukamy wzmocnień na pozycji U24. Zobaczymy, co uda się zrobić w tym temacie. Mamy świadomość, jak ważne są najbliższe spotkania i o co jedziemy. Na meczu ze Zdunek Wybrzeżem obecny na trybunach był Szymon Szlauderbach. Aktualnie jest po operacji kontuzjowanego obojczyka i przechodzi rehabilitację. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tygodniu poprzedzającym mecz wyjazdowy do Łodzi chciałby wsiąść na motocykl i odjechać trening, po którym podejmie dalsze decyzje.

  • Czy Start Gniezno zachowuje pełną płynność i wypłacalność finansową? Czy przelewy do zawodników i innych osób działających w klubie są realizowane na czas? 

Staramy się przelewy realizować w terminie. Po poniedziałkowej porażce ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk mogą pojawić się delikatne opóźnienia w płatnościach wobec zawodników, ale podejmujemy dodatkowe działania związane z możliwościami pozyskania środków finansowych – tak, aby ta płynność została zachowana i sezon zakończyć z czystą kartą.

  • Kto dokładnie uczestniczył w budowaniu kadry na sezon 2022? Czy prawdą jest, że angażowały się w to trzy osoby, tj. Rafael Wojciechowski, Radosław Majewski i Błażej Skrzeszewski? Jak duży wpływ na kontraktowanie poszczególnych zawodników miały zaangażowane osoby? 

Tak, prawdą jest, że te osoby budowały kadrę na sezon 2022. W zarządzie klubu był wtedy Rafał Matkowski, z którym też rozmawialiśmy na temat potencjalnych zawodników, którzy mieli dołączyć do naszego zespołu. Nikt nie podejmował decyzji jednoosobowo. Nie jest tajemnicą, że drużynę budowaliśmy wokół Oskara Fajfera, którego zatrzymanie w Gnieźnie było priorytetem dla nas. Dziś – z perspektywy 3/4 sezonu zasadniczego – moglibyśmy oceniać, które ruchy okazały się trafione, a które nie. To jednak nic nie zmieni w obecnej sytuacji, w jakiej znalazł się zespół. Na ostateczną ocenę transferów i wyników poszczególnych zawodników przyjdzie czas po sezonie.

  • Jaką rolę obecnie w klubie pełni Rafael Wojciechowski i czy jego doświadczenie będzie wykorzystywane w kontekście walki o utrzymanie w I lidze?

Rafael Wojciechowski wyłączył się ze spraw sportowych. Jest cały czas zaangażowany w funkcjonowanie klubu – działa w tematach marketingowych, zajmuje się pozyskiwaniem sponsorów i ich obsługą. Nowe loże/pawilony VIP na szczycie pierwszego łuku to inicjatywa przede wszystkim osoby właśnie Rafaela Wojciechowskiego.

Cały wywiad przeczytasz na portalu WP SportoweFakty – TUTAJ.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 6 lipca 2022 o godz. 14:22:49


Powinniśmy zainteresować się jakimś tematem? Daj znać na redakcja@sportzpazurem.pl lub telefonicznie 696 188 438!

Koniecznie polub nas na Facebooku: