Kuriozalny wymysł w KLŻ. Są wyjaśnienia!

Zainteresował Cię ten materiał? Udostępnij go na Facebooku!

Mnóstwo emocji wzbudzają pomysły dotyczące Krajowej Ligi Żużlowej 2024, w której rywalizować będzie m.in. Start Gniezno. Teraz pojawiły się wyjaśnienia ws. play-offów.

--> Lubisz czytać nasze teksty? Dodaj nam energii do dalszego działania (KLIKNIJ TUTAJ)!

Głos za pośrednictwem serwis polskizuzel.pl zabrał Dariusz Cieślak, wiceprzewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego (GKSŻ). Poniżej publikujemy komunikat w oryginale:

“Najpierw odpowiedź na pytanie, dlaczego zdecydowaliśmy się rozszerzyć część finałową do sześciu zespołów.

– Od wielu lat słychać sygnały, że część drużyn bardzo szybko kończy sezon i należałoby coś z tym zrobić, wymyślić jakiś sposób na wydłużenie rozgrywek. Dzięki włączeniu sześciu drużyn do fazy play-off dwie ekipy będą miały dwa mecze więcej, co pozwoli im wydłużyć sezon o kilka tygodni. Nie bez znaczenia jest też to, że dzięki temu posunięciu runda finałowa we wszystkich ligach będzie odbywać się na jednakowych zasadach – tłumaczy Dariusz Cieślak, wiceprzewodniczący GKSŻ.

Wiadomo, że w tej chwili terminarz uwzględnia start siedmiu drużyn, ale wciąż czekamy na ostateczną decyzję Zespołu ds. Licencji dotyczącą klubu Speedway Kraków. Wierzymy w szczęśliwy finał, ale gdyby z jakichś względów coś poszło nie po myśli klubu, to spieszymy wyjaśnić, że faza play-off nie ulegnie zmianie, weźmie w niej udział sześć drużyn.

– Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest w stu procentach idealne rozwiązanie, ale przy siedmiu, czy też sześciu zespołach trudno o proste recepty – komentuje Cieślak.

A jeśli chodzi o to, jak będzie wyglądać faza play-off, to wyjaśniamy, że schemat będzie taki sam, jak w wyższych klasach rozgrywkowych. W ćwierćfinałach najlepsza drużyna spotka się z szóstą, druga z piątą, a trzecia z czwartą. Do kolejnego etapu przejdą cztery najlepsze drużyny. Trzy zwycięskie oraz najlepsza z przegranych.

– W obu przypadkach zostaną stworzone tabele pomocnicze, które pozwolą ustalić kolejność drużyn przed półfinałami. W przypadku równej liczby dużych punktów o kolejności w takiej tabeli zdecyduje większa liczba małych punktów – wyjaśnia Cieślak.

W półfinałach już nie będzie małych tabel, a w przypadku idealnej równości dużych i małych punktów o awansie decydować będzie wyższe miejsce po rundzie zasadniczej. To samo w finale, gdzie w razie remisu w dwumeczu o wygranej w lidze zdecyduje miejsce po rundzie zasadniczej.

– Ktoś może powiedzieć, że runda zasadnicza nie ma znaczenia, skoro sześć z siedmiu drużyn wejdzie do play-off. Jednak w tych najważniejszych meczach to, kto jak spisał się w rundzie zasadniczej, będzie miało ogromne znaczenie. Może wręcz zdecydować o wygraniu ligi – kończy Cieślak”

Ostatnia aktualizacja artykułu: 17 lutego 2024 o godz. 11:10:15


Powinniśmy zainteresować się jakimś tematem? Daj znać na redakcja@sportzpazurem.pl lub telefonicznie 696 188 438!

Koniecznie polub nas na Facebooku: